Článek v časopise Čtenář Jaroslavy Kašparové shrnující projekt PROVENIO.
PROVENIO a výzkum knižních proveniencí v Knihovně Národního muzea. Čtenář : měsíčník pro práci s knihou 68 (2016), č. 7/8. Kladno : Středočeská vědecká knihovna v Kladně, 2016, s. 262-266.
Tematické číslo italského odborného časopisu "La Bibliofilia". Rivista di Storia del Libro e di Bibliografia (2015, vol. CXVII, 3, settembre-dicembre) zaměřené na zpracování provenienčních údajů v knihách a tvorbu databází ("Cataloghi, biblioteche e dati di esemplare. Un dossier internazionale sulle banche dati delle Provenienze") přineslo článek Jaroslavy Kašparové referující o projektu a bázi "PROVENIO" ("La base des données "PROVENIO" et les recherches concernant les marques de provenance des collections conservées dans la Bibliothèque du Musée national de Prague", s.350–356).
Knižní fondy Národního muzea jsou nejen velmi bohaté, ale také velmi specifické pokud jde o jejich vznik a formování. Na samém počátku stály velkorysé knižní dary významných osobností, které věnovaly instituci svoje osobní knižní sbírky, nebo rodové knihovny. Darovat či nabídnout ke koupi svoji knižní sbírku (nebo výběr z ní) považovalo během doby za svoji čest stále víc a víc významných osobností kulturního, vědeckého a politického života. A často se nejednalo jen o knižní fond, ale o celou literární a osobní pozůstalost a uměleckou či vědeckou sbírku. I když se vlivem různých okolností tyto odkazované celky nedochovaly v celistvosti (byly někdy ne příliš šťastně rozděleny a dány pod správu několika samostatných subjektů, nebo bohužel rozptýleny v základním knihovním fondu), přesto je Národní muzeum institucí, v níž je soustředěno nejvíc knižních celků a osobních knihoven v České republice uchovávaných jako samostatné a uzavřené knižní soubory. Jedná se především o knižní celky 19. a 20. století. Jejich systematický provenienční výzkum, který byl před několika lety zahájen, naznačuje, že tyto knižní celky mají v sobě ukryt obrovský vypovídající potenciál z hlediska českých i evropských kulturních dějin, který je nutno nejen využít a zpracovat, ale také zachovat pro příští generace.
« Osobnosti česko-francouzské kulturní mediace: kolem Hanuše Jelínka (1878-1944) »
« Figures de la médiation culturelle entre la France et les pays tchèques: autour de Hanuš Jelínek (1878-1944) »
Knihovna NM pořádá v rámci projektu PROVENIO 7. července 2015 česko-francouzské pracovní setkání věnované kulturním kontaktům Francie a českých zemí na konci 19. a v první polovině 20. století tak, jak je odrážejí dobové knihovní i archivní dokumenty.
Nové číslo sborníku Národního muzea navazuje na předchozí sborník z loňského roku zaměřený na výzkum knižních proveniencí a dějiny knižních sbírek. Obsahuje příspěvky k výzkumu zámeckých knihoven i knihoven osobností a představuje aktuální výsledky projektu PROVENIO.
Celý sborník je přístupný online ve formátu PDF zde.